2008 San Diego Open Results

San Diego Open
April 26-27, 2008

Open Singles – Final: Cheng Yi Du d. Lin Jeff Huang, 6,-6,4,-12,4,7; SF: Cheng d. Thilina Piyadasa, 3,-6,10,2,-3,3; Huang d. Ben Johnson, -8,5,9,-14,7,7; QF: Piyadasa d. Ernesto Ebuen, 3,-7,9,13,3; Cheng d. Hailong Shen, 8,9,5,4; Huang d. Khoa Nguyen, 7,9,9,2; Johnson d. Siliang Wang, 11,-5,4,6,10.

Open Preliminaries

Group One: 1st Ernesto Ebuen Jr., 3-0 (d. Johnson, 8,-8,8,8,8; d. Le, 8,-8,-7,7,8,8; d. Zhang, 8,-7,8,7,8; 2nd Ben Johnson, 2-1 (d. Le, 8,8,8,-8,8; d. Zhang, -11,9,8,5,1); 3rd Tuan Dai Le, 1-2 (d. Zhang, -9,9,9,-9,9,-9,9; 4th Yahao Zhang, 0-3.

Group Two: 1st Siliang Wang, 3-0 (d. Piyadasa, 12,7,-8,10,7; d. Huang, 8,-6,9,7,-8,9; d. Lebovitz, 8,8,-6,9,-7,2); 2nd Thilina Piyadasa, 2-1 (d. Huang, -8,6,7,8,8; d. Leibovitz, -9,10,7,8,6); 3rd Zijao Huang, 1-2 (d. Leibovitz, 7,10,7,4); 4th Tahl Leibovitz, 0-3.

Group Three: 1st Cheng Yi Du, 3-0 (d. Nguyen, 5,5,7,9; d. S-Y Lee, 6,5,8,7; d. J. Lee, 6,7,7,5); 2nd Khoa Nguyen, 2-1 (d. S-Y Lee, -8,8,8,8,8; d. J. Lee, -9,9,-4,-4,8,8,9); 3rd Jacqueline Lee, 1-2 (d. S-Y Lee, def.); 4th Soo Yeon Lee, 0-3.

Group Four: 1st Lin Jeff Huang, 3-0 (d. Shen, 9,9,-6,9,-2,-3,9; d. C. Huang, -6,4,-8,6,12,-6,9; d. Van Lier, -7,-5,6,15,6,-10,4); 2nd HeLong Shen, 2-1 (d. C. Huang, 4,7,8,-9,7; d. Van Lier, 16,3,9,9); 3rd Crystal Huang, 1-2 (d. Van Lier, 10,6,-6,5,5); 4th Rob Van Lier, 0-3.

Women Singles – Final: Soo Yeon Lee d. Brana Vlasic, 5,5,1; SF: Lee d. Jacqueline Lee, 9,3,6; Vlasic-bye.

Under 2500 – Final: Lin Jeff Huang d. Thilina Piyadasa, 8,7,9,10; SF: Huang d. Ben Johnson, 9,7,9,-9,9; Piyadasa d. Misha Kazantsev, 7,7,8,3.

Under 2375 – Final: Avishy Schmidt d. David Umel Jr., 8,9,9; SF: Schmidt d. William Lin, 9,-9,-7,7,5; Umel d. Tuan Dai Le, 9,9,9.

Under 2250 – Final: Hak Mook Lee d. Elmira Zainabudinova, 5,9,-5,5; SF: Lee d. William Lin, -9,-3,-11,8,9,3,7; Zainabudinova d. Michael Landers, -7,-10,9,4,8,5.

Under 2125 – Final: Cesar Beraun d. Ronald Spencer, 10,10,-7,3; SF: Beraun d. Ernesto De Los Reyes, -4,10,6,11; Spencer d. Hong-Zhong Zhang, -9,10,10,9.

Under 2000 – Final: Marco Sanchez Jr. d. Ferdinand Trinidad, 7,-7,8,8; SF: Trinidad d. Rodel Valdoria, 5,9,7; Sanchez d. Sang Lien, 4,9,-9,-4,6.

 

Under 1850 – Final: Xiankun Yang d. Gayle Wickerd, -2,3,7,7; SF: Yang d. Jay Miller, 10,9,11; Wickerd d. Justin Nguyen, -8,6,9,5.

Under 1700 – Final: Mosel Y. Lan d. David Kelly, 8,-4,6,6; SF: Lan d. Alan Tanti, 5,6,5; Kelly d. Jerry Harris, 9,-4,-6,7,5.

Under 1550 – Final: Hongbin Wu d. Tony Wei, 8,7,-10,9; SF: Wu d. Cornelius Smyth, 9,9,-8,11; Wei d. Jorge Areliano, 8,6,9.

Under 1400 – Final: Josefino Feliciano Jr. d. Alan Lee, 4,-9,8,4,4; SF: Feliciano d. Kevin Wei, -8,7,8,-7,9,9; Lee d. William Cooper, 6,-8,9,12,13.

Under 1250 – Final: Daryl Sterling Jr. d. Kevin Wei, def. SF: Sterling d. Margit Plommer, 9,6,-7,11; Wei d. Dai Wu, -9,7,10,-8,5.

Under 1100 – Final: Josefino Feliciano Jr. d. Ronald Yu, 5,5,-0,4,8; SF: Feliciano d. Wesley Wei, 7,13,-9,8; Yu d. Hoyt May, -8,6,6,1,-9,4.

Under 950 – Final: Marissa Guidolin d. Ken Zheng, 5,-6,-3,8,9,3; SF: Guidolin d. Keenan Tanti, 7,9,9,9; Zheng d. Patrick Lam, 8,10,-9,-6,11,8.

Under 800/Unrated – Final: Stephen Schneid d. Ronald Yu, 5,9,13; SF: Schneid d. John Kolano, 6,9,-7,-6,7; Yu d. Andrew Nguyen, 7,5,-7,-9,6.

Under 4200 Doubles – Final: Jason Hoang/Ky Nguyen d. Thilina Piyadasa/Gregory Nguyen, 7,-11,7,8; SF: Hoang/Nguyen d. David Umel Jr./Sinisa Borko Dragojlovic, -9,-5,9,9,7; Piyadasa/Nguyen d. Si Tri Nguyen/Ben Johnson, 5,9,5.

Under 3200 Doubles – Final: David Davong/Suresh Kanekar d. Derrick Poon/Dai Wu, 2,-7,3,8; SF: Davong/Kanekar d. Noga Nir-Kistler/Pam Fontaine, 8,-8,7,6; Poon/Wu d. Albert Huang/Jessica Cheung, -5,2,-10,7,4.

Feingold Memorial Senior Events

Over 40 – Final: Khoa Nguyen d. Rob Van Lier, 7,6,9; SF: Nguyen d. Avishy Schmidt, 8,-8,7,6; Van Lier d. William Lin, 6,7,4.

 

Over 50 – Final: Aireza Hejazi d. Sung Yang, -8,3,4,0,9,-9,-9,7; SF: Yang d. Bill Ukapatayasakul, 6,8,10,7.

Over 60 – Final: Bill Ukapatayasakul d. Bill Ryan, 5,4,9; SF: Ukapatayasakul d. Chuan Robert Liu, 9,7,-6,-8,9; Ryan d. Frank Fu, 3,2,5.

Ying/Lo Junior Competitions

Under 22 Men Final RR: 1st Heiling Shen, 3-0; 2nd Yahao Zhang, 2-1; 3rd Jordan Joelson Fisher, 1-2; 4th Arakis Ordthahi Vartkes.

Under 22 Women Final RR: 1st Brana Vlasic, 4-0; 2nd Natalie Sun, 3-1; 3rd Erica Wu, 2-2; 4th Ellen Hwang, 1-3; Charleen Hsieh, 0-4.

Under 18 Boys – Final: Zijao Huang d. Yahao Zhang, 5,11,-8,-6,3,-9,8.

Under 18 Girls – Final: Brana Vlasic d. Erica Wu, 7,-8,6,9,8.

Under 16 – Final: Anand Engineer d. Bryan Simcox, -8,9,10,-5,10,9.

Under 13 Boys – Final: Austin Nguyen d. Jonathan Ou, 5,6,10,-8,7; SF: Ou d. Alan Tanti, 10,9,4,-9,6; Nguyen-bye.

Under 13 Girls – Final: May Chang d. Lisa Divita, 7,5,5,10.

Under 10 Final RR: 1st Aidan Kahng, 2-0; 2nd Newman Cheng, 1-1; 3rd Seant Minassian, 0-2.

(Send corrections to n larry@clubjoola.com This e-mail address is being protected from spam bots, you need JavaScript enabled to view it )

 

Popular Posts